Związkowcy MAN będą pikietować - domagają się podwyżek

Data publikacji: 27.05.2021 08:44 / Data aktualizacji: 28.05.2021 10:09
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.04.2021. Starachowice. Protest w MAN Bus

08.04.2021. Starachowice. Protest w MAN Bus
Fot. Facebook / NSZZ "Solidarność" w MAN BUS, PKC GROUP i Apleona

Związkowcy ze starachowickiego MAN-a przeprowadzą dziś kolejny protest przed główną siedzibą zakładu. Domagają się podwyżek płac.

O podniesienie pensji, walczą od początku tego roku, negocjacje powinny się zakończyć w marcu, jednak rozmowy, albo się nie odbywały, albo opierały na wymianie pism lub telekonferencjach.
Jak relacjonuje Jan Seweryn, przewodniczący NSZZ Solidarność w zakładzie, po ostatnim spotkaniu związkowcy zgodzili się na część oferty zarządu firmy.

- Zgodzimy się na przesunięcie urlopu wypoczynkowego z grudnia, na miesiące wcześniejsze, warunkując tę zgodę zapisem, że w przypadku braku produkcji w dniach 27 - 31 grudnia 2021 roku pracodawca wypłaci pracownikom wynagrodzenie, tak jak za urlop wypoczynkowy. Możemy także zgodzić się na odpracowanie w soboty dni przestoju, który miał miejsce w październiku i listopadzie, ale tylko na pierwszej zmianie - mówi związkowiec.

W zamian za spełnienie tych oczekiwań, związkowcy domagają się podniesienia płacy zasadniczej o 200 złotych, z wyrównaniem od stycznia 2021 roku oraz włączenia całości premii miesięcznej do podstawy wynagrodzenia. Załoga nie zgodziła się natomiast na uzależnienie podwyżki od wprowadzenia elastycznego czasu pracy w 2022 roku. Jak podkreśla Jan Seweryn, rozmowy na ten temat można zacząć w listopadzie, kiedy będą już znane plany produkcyjne na przyszły rok.

Z powodu braku porozumienia, NSZZ Solidarność podejmowała już kilka form protestu - zakład został oplakatowany i oflagowany, odbyła się pikieta, podczas której kierowcy z włączonymi klaksonami przejechali przed głównym budynkiem, przez tydzień w zakładzie trwał także strajk włoski, dziś załoga znów przeprowadzi pikietę.

Pracownicy pierwszej zmiany zbiorą się o 14.15 na parkingu przed zakładem i przejdą przed budynek zarządu tam, jak zapowiada przewodniczący Solidarności, odbędzie się dalsza część protestu.

Tagi do tego wpisu
Reklama