Życie współtwórcy Konstytucji 3 Maja tematem konkursu

Data publikacji: 18.04.2021 12:30
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Stanisław Małachowski. Obraz autorstwa Jana Chrzciciela Lampiego

Stanisław Małachowski. Obraz autorstwa Jana Chrzciciela Lampiego
Fot. wikipedia

Kto był nauczycielem Stanisława Małachowskiego? Do jakiego kościoła niesiony był marszałek na ramionach po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja? - to dwa z siedmiu pytań, które pojawiły się na stronie Starostwa Powiatowego w Końskich. Rozpoczął się konkurs wiedzy o jednym z najważniejszych twórców Konstytucji 3 Maja, pochodzącym z Końskich.

- Celem konkursu jest przypomnienie postaci Stanisława Małachowskiego. Urodził się w Końskich, a ochrzczony był w kolegiacie św. Mikołaja - mówi Marian Wikiera, naczelnik Wydziału Promocji w starostwie. - Właśnie w Końskich pobierał nauki, które umożliwiły mu później piastowanie wysokich państwowych stanowisk. Młodość spędził w naszym mieście - mówi.

Jak dodaje organizator konkursu, w tym roku mija 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była drugim takim dokumentem na świecie, tuż za amerykańską. Była też szansą na reformę państwa.

- Konstytucja 3 Maja jest dokumentem, który został podniesiony do rangi symbolu. Polacy w trudnych chwilach potrafili się zdobyć na trudne decyzje o reformie państwa w obliczu jego upadku - podkreślił Marian Wikiera.

Powiatowy konkurs składa się z trzech etapów i co tydzień na internetowej stronie starostwa publikowana jest seria siedmiu pytań. Osoba, która najszybciej poprawnie odpowie na wszystkie pytania, ma szansę na zdobycie nagrody rzeczowej. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród nastąpi 30 kwietnia.

Reklama